6 گام تا بهینه سازی قفسه بندی انبار

قفسه ریلی

یکی از حیاتی ترین مسائلی که مدیران انبار و صاحبان کسب و کار با آن دست و پنجه نرم می کنند، بهینه سازی انبار است. این بهینه سازی را می توان از طریق فضای انبار، قفسه بندی انبار، نحوه ی چیدمان و ذخیره سازی اقلام در انبار به دست آورد. مهم ترین نکته ایی که باید به آن توجه داشت بهینه سازی قفسه بندی انبار است. چرا که اگر انتخاب درستی از قفسه بندی انبار خود نداشته باشید، ممکن است هزینه های گزافی را بابت راه اندازی انبار خود متحمل شوید. برای اینکه بتوانید بهترین قفسه بندی انبار را داشته باشید، پیشنهاد می کنم با ما همراه باشید.

در این مقاله، به منظور درک و بهینه سازی موثر عملیات شما، هر فرآیند انبار را مورد بحث قرار خواهیم داد. پس از توضیح هر فرآیند، توصیه های کلی برای بهینه سازی هر یک مورد بحث قرار می گیرد و منابع بهینه سازی عمیق برای راحتی شما پیوند داده می شود.

فرآیند بهینه سازی قفسه بندی انبار

1. دریافت محموله

دریافت اولین فرآیند انبار و یکی از حیاتی ترین آنهاست. برای انجام صحیح فرآیند دریافت، انبار باید بتواند تأیید کند که محصول مناسب، در مقدار مناسب، در شرایط مناسب و در زمان مناسب را دریافت کرده است. عدم انجام این کار تأثیرات متعاقبی بر تمام عملیات های بعدی خواهد داشت.

دریافت نیز شامل انتقال مسئولیت کالا به انبار است. این امر مسئولیت انبار را برای حفظ وضعیت کالا تا زمان ارسال آنها به عهده می گیرد. دریافت صحیح محموله به شما این امکان را می دهد که کالاهای آسیب دیده را فیلتر کرده و از مسئولیت آنها جلوگیری کنید.

 

نحوه بهینه سازی قفسه بندی انبار در دریافت محموله

هدف از بهینه سازی فرآیند دریافت انبار، دریافت محموله به طور موثر و صحیح و جلوگیری از تجمع در اسکله های دریافت کننده است. راه‌حل‌هایی مانند کامیون‌های پالت برقی و نوار نقاله به شما این امکان را می‌دهند که بار را تخلیه کنید و مناطق اسکله را سریع‌تر و کارآمدتر پاک کنید. علاوه بر این، اندازه‌گیرها ضبط وزن و ابعاد بسته‌ها و پالت‌ها را خودکار می‌کنند تا پردازش دریافت شما را تسریع کنند و اندازه‌گیری‌های تایید شده را به دست آورند. در نهایت، نرم‌افزارهایی مانند سیستم‌های مدیریت نیروی کار و زمان‌بندی‌های بارانداز به شما این امکان را می‌دهند که با پیش‌بینی دقیق محموله‌های آتی، تعداد مناسب پرسنل را به درستی تخصیص دهید.

2. جایگذاری محموله

جایگذاری دومین فرآیند انبار است و عبارت است از جابجایی کالا از بارانداز دریافت به بهینه ترین محل نگهداری انبار. عدم قرار دادن کالا در ایده آل ترین مکان می تواند بهره وری عملیات انبار را مختل کند. وقتی کالاها به درستی کنار گذاشته شوند، چندین مزیت وجود دارد:

  • محموله سریعتر و کارآمدتر ذخیره می شود
  • زمان سفر به حداقل می رسد
  • ایمنی کالاها و کارکنان تضمین می شود
  • استفاده از فضای انبار به حداکثر می رسد
  • یافتن، ردیابی و بازیابی محموله آسانتر و سریعتر است

نحوه بهینه سازی قفسه بندی انبار در جایگذاری محموله

هدف از بهینه سازی فرآیند جابجایی، انتقال کالاها برای ذخیره سازی به بهینه ترین مکان به شیوه ای سریع، کارآمد و موثر است. نرم‌افزارهایی مانند سیستم‌های شکاف و مدیریت فضا به‌طور خودکار فضاهای بهینه را برای هر محموله اختصاص می‌دهند تا فرآیند تخلیه ساده و حداکثر استفاده از فضا را امکان‌پذیر کند. علاوه بر این، برنامه‌ها و دستگاه‌های متحرک کارمندان را هدایت می‌کنند تا محموله را در مکان مناسب ذخیره کنند.

 

3. ذخیره سازی

ذخیره سازی یکی دیگر از فرآیندهای انبار است که در آن کالاها در مناسب ترین فضای ذخیره سازی در واقع در بهترین قفسه بندی انبار خود قرار می گیرند. هنگامی که فرآیند ذخیره سازی به درستی انجام شود، فضای موجود در انبار شما را به طور کامل به حداکثر می رساند و کارایی نیروی کار را افزایش می دهد.

نحوه بهینه سازی قفسه بندی انبار در ذخیره سازی

بهینه سازی فرآیند ذخیره سازی تنها زمانی امکان پذیر است که KPIهای مناسب به درستی ردیابی شوند. داشتن نرم‌افزاری که به‌طور خودکار میزان استفاده از ذخیره‌سازی انبار شما را محاسبه می‌کند و KPIهای ذخیره‌سازی مناسب را ردیابی می‌کند، به شما امکان می‌دهد تعیین کنید که هر یک از جنبه‌های فرآیند ذخیره‌سازی شما چقدر کارآمد است. سیستم‌های بهینه‌سازی شکاف نیز می‌توانند با کمک به تخصیص بهترین مکان ذخیره‌سازی برای یک محموله به شما کمک کنند. در نهایت، استفاده از سیستم ذخیره سازی انبار مناسب با توجه به اندازه امکانات و ترکیب محصول به شما امکان می دهد فضاهای افقی و عمودی خود را به حداکثر برسانید و در عین حال کارایی انبار را بهبود بخشید.

Warehouse Process - Storage

4. چیدن محموله

چیدمان در انبار یکی دیگر از فرآیندهایی است که به در بهینه سازی انبار به آن باید توجه شود. از آنجایی که این فرآیند، پرهزینه ترین فرآیند در انبار است و 55 درصد از کل هزینه عملیاتی را شامل می شود، بهینه سازی این فرآیند به شما این امکان را می دهد که هزینه ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و کارایی انبار خود را افزایش دهید.

برای ساده‌سازی این فرآیند باید روی دستیابی به دقت بالاتر نیز تمرکز کند، زیرا خطاها می‌توانند تأثیر مستقیمی بر رضایت مشتری شما داشته باشند.

نحوه بهینه سازی قفسه بندی انبار در چیدمان محموله

یکی از روش های بهینه سازی، استفاده از فناوری هایی نظیر قفسه بندی متحرک و قابل رویت از راه دور است. زیرا به کارمندان اجازه می‌دهند لیست‌های انتخاب را به‌صورت بی‌سیم مشاهده کنند، به سیستم‌ها در زمان واقعی دسترسی داشته باشند و هر جایی از انبار را اسکن کنند. سایر گزینه های قابل اجرا شامل انجام تجزیه و تحلیل ABC برای بهبود چیدمان انبار شما، انتخاب روش انتخاب مناسب و استفاده از نرم افزار برای راهنمایی کارمندان در اجرای صحیح فرآیند چیدن است.

 

5. بسته بندی

یکی دیگر از فرآیندهای بهینه سازی انبار، استفاده از سیستم بسته بندی مناسب کالا و اقلام است. در این فرآیند تمام بسته بندی ها یکپارچه می شوند تا برای ارسال به دست مشتری ها آماده گردند.

یکی از وظایف اولیه بسته بندی اطمینان از به حداقل رساندن خسارات ناشی از خروج اقلام از انبار است. علاوه بر این، بسته بندی باید به اندازه کافی سبک باشد تا وزن کالا را افزایش ندهد و حداقل برای کنترل هزینه های بسته بندی باشد.

نحوه بهینه سازی قفسه بندی انبار در بسته بندی

بهینه سازی فرآیند بسته بندی را می توان با استفاده از نرم افزاری برای راهنمایی افراد در اجرای وظایف انجام داد. به شرطی که یک سیستم بسته بندی تمام داده های لازم مانند ابعاد و وزن را داشته باشد، سیستم می تواند به طور خودکار نوع و مقدار مواد بسته بندی را تعیین کند که باعث ایمن نگه داشتن کالا و هزینه های بسته بندی پایین می شود.

 

6. حمل و نقل

حمل و نقل آخرین فرآیند انبار و شروع انتقال کالا از انبار به مشتری است. حمل و نقل تنها در صورتی موفقیت آمیز تلقی می شود که سفارش مناسب مرتب شده و بارگیری شده باشد، به مشتری مناسب ارسال شود، از طریق حالت حمل و نقل مناسب طی شود و با خیال راحت و به موقع تحویل داده شود.

فرآیندهای قبلی، مانند سفارش، گذاشتن، چیدن، و بسته‌بندی نیز برای موفقیت حمل و نقل حیاتی هستند، زیرا به شدت بر انجام دقیق و ایمن سفارش تأثیر می‌گذارند.

نحوه بهینه سازی قفسه بندی انبار در حمل و نقل

برای بهینه‌سازی فرآیند حمل و نقل، داشتن سیستم‌های نرم‌افزاری برای ساده‌سازی بسیاری از وظایف حیاتی است. سیستم های مدیریت نیروی کار به شما این امکان را می دهند که مقدار مناسبی از منابع را برای جلوگیری از تخصیص بیش از حد یا کم تخصیص اختصاص دهید. داشتن یک برنامه تلفن همراه و دستگاه حمل و نقل به شما امکان می دهد اطلاعات مناسب را در دسترس و در زمان واقعی برای تأیید محموله ها در پرواز داشته باشید. و سیستم های بارگیری می توانند به شما اجازه دهند راهنماهایی داشته باشید که به وضوح نحوه بارگیری ایمن و کارآمد محموله را آموزش می دهند.

Warehouse Process - Shipping

صنعت انبار در واکنش به تحولاتی مانند ظهور تجارت الکترونیک، جهانی شدن و روند برون سپاری خدمات انبار در حال رشد است. این تغییرات عمده در بازار فرصت هایی هستند که در انتظار شما هستند تا با انجام اقدامات سریع برای بهینه سازی فرآیندهای انبار خود از آنها بهره برداری کنید. امیدواریم این مقاله به شما در درک هدف هر فرآیند و ارائه نکاتی برای بهینه سازی کمک کرده باشد. اگر محتوای انبار بیشتری می‌خواهید یا در مورد «دیجیتال‌سازی انبار» کنجکاو هستید، می‌توانید ما را در لینکدین، یوتیوب، توییتر یا فیس‌بوک دنبال کنید. همچنین در صورت داشتن سوالات دیگر می توانید از طریق صفحه تماس با ما به ما پیام دهید. ما بسیار خوشحال خواهیم شد که کمک کنیم.

 

نوشته های مرتبط

5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه در “6 گام تا بهینه سازی قفسه بندی انبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

سلام!

مشاوره فنی و تخصصی