تفاوت بین قفسه بندی خودراهرو و Drive Through

قفسه بندی خودراهرو
از میان انواع مختلف سیستم های قفسه بندی انبار متراکم برای بهینه سازی فضای موجود در انبار می توان به قفسه بندی Drive In و Drive Through اشاره کرد. هر دو سیستم دارای بسیاری از ویژگی ها و عناصر مشترک هستند، اما عملکرد و کاربردهای آنها بسیار با یکدیگر متفاوت است. ما به نقاط مشترک آنها و به ویژه تفاوت های آنها خواهیم پرداخت.

مزایای قفسه بندی خودراهرو و Drive Through

هر دو سیستم قفسه‌بندی خودراهرو و Drive Through در رده سیستم‌های ذخیره‌سازی فشرده قرار می‌گیرند. یعنی راه‌حل‌هایی که با توجه به ویژگی‌های خود می‌توانند فضا را در مقایسه با راه‌حل‌های ذخیره‌سازی معمولی فشرده کنند.
قفسه بندی های زیر نیز سیستم‌های فشرده در نظر گرفته می‌شوند:
قفسه‌بندی موبایل رک، قفسه‌بندی پالت زنده (FIFO) و قفسه‌بندی فشاری به عقب (LIFO)، سیستم شاتل پالت AR و قفسه‌بندی پالت با راهرو بسیار باریک (VNA).

مزایای سیستم های قفسه بندی متراکم

1- بهینه سازی فضای موجود: مزیت اصلی سیستم های متراکم این است که از سطح موجود در کف انبار به طور کامل بهره برداری می کنند. بسته به سیستم ذخیره سازی انتخاب شده، این بهینه سازی بیشتر یا کمتر خواهد بود.
2- کنترل ارجاعات محصول: سیستم های فشرده برای ذخیره چندین بار واحد از یک محصول مرجع ایده آل هستند.
3- سفارش در مدیریت انبار: برخلاف سیستم های قفسه بندی پالت قابل تنظیم که امکان مدیریت دلخواه انبار را فراهم می کند، با قفسه بندی فشرده، ترتیب دقیق هر مرجع یک الزام است.
4- سیستم ایده آل برای ذخیره دمای کنترل شده: در پروژه‌های ذخیره‌سازی سرد یا انجماد، به دلیل بهینه‌سازی فضای موجود و کاهش حجم کل برای خنک‌سازی که اجازه می‌دهد، تقریباً بدون استثنا سیستم‌های ذخیره‌سازی فشرده نصب می‌شوند. این امر باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های تعمیر و نگهداری می شود.

differences-compact-storage

ویژگی های مشترک بین قفسه بندی خودراهرو و Drive Through

قبل از بررسی تفاوت‌های عملکرد سیستم‌های Drive In و Drive Through، باید تاکید کرد که هر دو دارای ساختار پایه یکسانی هستند و هر دو نیز سیستم‌های ذخیره‌سازی با چگالی بالا هستند که برای دستیابی به حداکثر بهینه‌سازی فضای کف و ارتفاع طراحی شده‌اند.
در ساختار درایوین راک و Drive Through راهروهای کار لیفتراک به حداقل می رسد و در واقع در داخل قفسه ایجاد می شود، جایی که لیفتراک ها برای بارگیری و تخلیه وارد می شوند.
پالت ها در قفسه بندی در سطحی بالاتر از سطحی که در واقع قرار است در آن رسوب کنند وارد می شوند و در هر طرف تراز به اصطلاح روی ریل های نگهدارنده قرار می گیرند.
قفسه بندی Compact Drive In و Drive Through کنترل موجودی کارآمد را در انبار تسهیل می کند، زیرا هر خط از ساختار قفسه منحصراً به همان مرجع محصول اختصاص داده شده است.
هر دو سیستم مناسبی هستند که نیازهای انبار بهینه سازی فضا را بر دسترسی مستقیم به بارهای واحد اولویت می دهد.
تفاوت های اصلی بین سیستم های قفسه بندی خودراهرو و Drive Through: مدیریت FIFO یا LIFO
تفاوت اصلی بین Drive In و Drive Through Racking مربوط به روش مدیریت انبار است که برای آن طراحی شده اند.
در حالی که قفسه‌بندی Drive In طبق روش LIFO (آخرین ورود، اولین خروج) کار می‌کند، سیستم Drive Through برای کار با روش FIFO (اول وارد، اولین خروج) نصب شده است. در نتیجه، سیستم Drive Through چرخش کامل انبار را امکان پذیر می کند، در حالی که سیستم Drive In دارای چرخش کم کالاها خواهد بود.
قفسه بندی خودراهرو
قفسه بندی Drive In به دلیل سادگی رایج ترین سیستم فشرده است. ساختار آن تنها دارای یک راهرو دسترسی برای لیفتراک است که برای بارگیری و تخلیه پالت ها استفاده می شود. با استفاده از سیستم LIFO، آخرین پالت سپرده شده روی قفسه اولین پالتی است که از آن راهرو تخلیه می شود، بنابراین چرخش محصول همانطور که قبلاً ذکر شد کم خواهد بود.
در مقابل، در قفسه‌بندی Drive Through، دسترسی به راهروی کار از طریق یکی از دو انتهای آن انجام می‌شود که یکی برای بارگیری و دیگری برای تخلیه است. این بدان معناست که روش مدیریت FIFO است، که در آن اولین پالتی که روی قفسه قرار می گیرد اولین پالتی است که تخلیه می شود، بنابراین چرخش انبار عالی را به سیستم می دهد.
قفسه بندی خودراهرو
یکی دیگر از تفاوت های هر دو سیستم فضای مورد نیاز برای نصب آنها است. سیستم Drive In را می توان بر روی سطح موجود کوچکتر از سطح مورد نیاز سیستم Drive Through نصب کرد، زیرا از آنجایی که بارگیری و تخلیه در یک نقطه ورودی اتفاق می افتد، تنها لازم است که یکی از انتهای آن در دسترس باقی بماند، بنابراین ساختار قابل نصب روی دیوار انبار

 

کاربردهای Drive In Pallet Racking

ویژگی‌های سیستم ذخیره‌سازی Drive In آن را به راه‌حلی ایده‌آل برای شرکت‌هایی تبدیل می‌کند که انبارهایشان دارای چرخش محصول کم، معمولاً محصولات فاسد نشدنی یا بدون تاریخ انقضای زودرس است. بنابراین راه حل بسیار خوبی برای بهینه سازی فضا و ذخیره سازی محصولاتی است که ارزش آنها تحت تأثیر زمان ذخیره سازی طولانی تر یا کوتاه تر قرار نمی گیرد. برخی از نمونه‌هایی از محصولاتی که این ویژگی‌ها را برآورده می‌کنند و قفسه‌بندی Drive In راه‌حل مناسبی برای آنهاست، کالاهای همگن و فاسد نشدنی هستند، مانند مصالح ساختمانی (سیمان، آجر و غیره)، کالاهای DIY، محصولات فلزی و غیره.
قفسه بندی خودراهرو

کاربردهای Drive Through Pallet Racking

در مقابل، قفسه‌بندی Drive Through به دلیل عملکرد آن به روش FIFO، یک سیستم ایده‌آل برای نصب در انبارهایی است که نیاز به چرخش بالای محصول دارند. برخلاف سیستم Drive In، این چرخش کامل سهام آن را به یک جایگزین بسیار جالب برای ذخیره محصولات فاسد شدنی یا محصولاتی که ارزش آنها در طول زمان کاهش می‌یابد تبدیل می‌کند. در نتیجه، سیستم Drive Through معمولاً برای ذخیره‌سازی غذا، نوشیدنی یا مواد شیمیایی استفاده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که اولین بار واحدی که ذخیره می‌شود، اولین باری است که از انبار ارسال می‌شود.
Applications-of-Drive-Through-Pallet-Racking
علاوه بر این، ویژگی‌های مشترک هر دو سیستم به این معنی است که هر دو سیستم Drive In و Drive Through به طور منظم در انبارهایی با فضای کمتر یا جایی که هزینه فضای کف بالا است و در شرکت‌هایی که نیاز به انبار سرد یا انجماد برای محصولات خود دارند، استفاده می‌شوند.

منبع: ar-racking

مقالات مرتبط

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

سلام!

مشاوره فنی و تخصصی