افزایش چشمگیر ایمنی در قفسه انبار

وجود انبار در بسیاری از صنایع تولیدی و توزیعی یکی از ارکان مهم است. به دنبال آن ایمنی در انبار از مهم ترین و حائز اهمیت ترین موضوعاتی است که مدیران توجه ویژه ایی به آن باید داشته باشند. هر ساله در ایران، هزاران کارمند انبار در حین کار در اثر حوادث لیفتراک، تصادفات و سقوط و حوادث ناشی از قفسه بندی انبار مجروح می شوند.

در حالی که حوادث حین کار همیشه اتفاق می افتد، با اقدامات ایمنی مناسب می توان خطر و شیوع حوادث محل کار را در محیط های انبار به حداقل رساند و همچنین می توان با افزایش چند برابری ایمنی در قفسه انبار به مهم دست یافت.

کاهش خطر تصادف در انبار با طراحی هوشمندانه قفسه انبار

با توجه به اینکه رانندگان لیفتراک ها و وسایل حمل و نقل در انبار از آموزش های لازم برخوردار هستند.  گاهی بهترین رانندگان لیفتراک هم ممکن است تصادفاتی با قفسه بندی انبار موجود در انبار داشته باشند. صرف نظر از اینکه قفسه های ذخیره سازی و سیستم قفسه بندی چقدر سنگین هستند و آسیب اولیه چقدر ممکن است ظاهر شود، آسیب ناشی از ضربه می تواند استحکام کلی سیستم قفسه بندی را تضعیف کند، ظرفیت تحمل بار آن را به خطر بیندازد و به طور بالقوه جان و مال را در معرض خطر قرار دهد.

ساخت قفسه های انبار با استفاده از مقاطع بسته، از جمله مهم ترین دستاوردهایی است که اوژن سیستم جهان در جهت افزایش چشمگیر ایمنی در انبار گام برداشته است. حال به بررسی انواع فرم های ستون های استفاده شده در قفسه های انبار می پردازیم و بیان می کنیم که استفاده از ستون مقاطع بسته تا چه حد می تواند در افزایش ایمنی انبار موثر واقع شود.

انواع ستون در ساخت قفسه انبار

1- ستون با مقاطع باز
2- ستون با مقاطع باز
3- ستون های تقویت شده
ستون‌ با مقاطع باز – سبک‌های ستون‌های باز عبارتند از: Ridg-U-Rak، Prest، Paltier، Omega و Redirack. ستون های باز به درستی نام گذاری شده اند و به راحتی قابل شناسایی هستند زیرا یک طرف باز دارند. هر طرح ستون دارای پشت باز است در حالی که از سه طرف دیگر بسته است. سوراخ هایی روی صفحه ستون و در طرفین سوراخ می شود تا امکان اتصال تیر و لوازم جانبی فراهم شود.
ستون های مقاطع بسته – همانطور که از نام آن پیداست، این ستون به صورت یک لوله جامد بدون دهانه عقب ساخته می شود. برای اتصالات تیر و لوازم جانبی سوراخ هایی بر روی صفحه ستون و کناره ها سوراخ می شود. یکی از انواع منحصر به فرد ستون های بسته، T-post است. یک T-post به راحتی با سطح مقطع T شکل ستون قابل تشخیص است.
ستون‌های تقویت‌شده – اساساً دو ستون هستند که به یکدیگر (جلو به عقب) جوش داده شده‌اند تا ستونی قوی‌تر با استحکام بیشتر ایجاد کنند. در بیشتر مواقع، آرماتور فقط تا قسمت پایینی عمودی گسترش می یابد. ستون های تقویت شده ظرفیت و مقاومت بیشتری در برابر آسیب، به ویژه ضربه های تجهیزات، ایجاد می کنند.

سبک های ساختاری ستون های قفسه

C-Channel باز، ستون جعبه بسته ستون تقویت شده کانال C باز – یک ستون قفسه پالت فولادی ساختاری، کانال C نامیده می‌شود، که به‌طور مناسب به شکل حرف C نام‌گذاری می‌شود. هر صفحه ستون با سوراخ‌های گرد سوراخ می‌شود تا تیرها به آن متصل شوند.
ستون جعبه بسته – جوش دادن دو ستون C-channel پشت سر هم یک ستون جعبه ایجاد می کند. ستون‌های جعبه کمک می‌کنند تا تقویت‌کننده‌ای برای محافظت در برابر آسیب لیفتراک و افزایش ظرفیت حمل به سیستم اضافه شود. به طور معمول، ستون جعبه تا 60 اینچ در ستون جلو گسترش می یابد.
ستون تقویت شده – گزینه دیگری برای تقویت ستون ساختاری، چیدن دو ستون C-channel از جلو به عقب است.

افزایش چشمگیر ایمنی در قفسه انبار

تفاوت استفاده ستون مقطع بسته با مقطع باز در قفسه انبار

ریزش قفسه در انبار خطرناک و گران است. قاب‌های فولادی لوله‌ای کاملاً محصور در مقابل ضربه‌ها مقاوم‌تر از ستون های پشت باز هستند. قسمت جلویی فریم جایی است که بیشترین ضربه‌ها در آن اتفاق می‌افتد و این فریم‌ها در ستون های مقاطع بسته تا 250 درصد قدرت ضربه‌ی جلویی بیشتری دارند.

 

مقاومت در برابر ضربه

 محصور کردن و بسته شدن ستون ها می تواند مقاومت ستون را تا 240٪ افزایش می دهد و همچنین مقاومت پیچشی را چندین صد برابر افزایش می دهد. این منجر به یک قاب عمودی می شود که بسیار انعطاف پذیر، مقاوم در برابر ضربه، مقرون به صرفه است و از همه مهمتر، پس از وقوع ضربه، ظرفیت حمل باقیمانده فوق العاده ای را فراهم می کند!

کاهش نیازهای تعمیر و نگهداری

طراحی لوله ای ستون های مقطع بسته با افزایش مقاومت در برابر آسیب کامیون بالابر، ایمنی، دوام و نیازهای تعمیر و نگهداری قفسه های انبار را کاهش می دهد.

 

نکات برجسته سیستم:
  • 200٪ مقاومت بیشتر در برابر آسیب ضربه
  • بیش از 30٪ ظرفیت بیشتر از همان گیج، ستون های عمودی باز
  • راه حل مقرون به صرفه با بیش از 50000 پوند. ظرفیت هر فریم در طول پشتیبانی نشده 48 اینچ
  • بیش از 40٪ مقاومت در برابر پیچش بیشتر
پایه های ستون بسته نسبت به ستون های باز دوام و عملکرد بیشتری دارند. مهاربندی برای جوش دادن به ستون پشتی برای افزایش استحکام پیچشی به صورت میتر برش است. هر ستون به طور مداوم جوش داده می شود و برای عملکرد و استحکام بالا بسته می شود. طراحی لوله بسته از جمع شدن زباله ها در داخل پست قفسه ای قفسه ای برای یک انبار مرتب تر که به ویژه در صنایع غذایی مهم است، جلوگیری می کند.
در ادامه ی می توانید آزمایشی که روی ستون مقطع باز و بسته شده است را مشاهده نمایید و به تفاوت میان آن ها به خوبی پی ببرید.

مقالات مرتبط

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

سلام!

مشاوره فنی و تخصصی