نحوه انتخاب قفسه انبار صنعتی

قفسه انبار صنعتی

انبار مکانی است که باید به صورت ساختار یافته در موقعیت مکانی برنامه ریزی شده ایی مستقر شده باشد. اولین کاری که پس از تملک زمین و ساختمان انبار باید انجام شود، تهیه طرح یا چیدمان مناسب انبار برای کسب و کار با در نظر گرفتن مناطق اصلی انبار با استفاده از قفسه انبار صنعتی است.

به طور طبیعی سیستم های قفسه بندی انبار از جمله موارد مهمی هستند که باید به آن توجه ایی خاص داشت. ذخیره سازی می تواند در سطح کف (بدون هیچ نوع نصب و پشتیبانی) یا روی قفسه بندی صنعتی باشد. بهترین گزینه به منظور نظم دهی و سر و سامان دادن به انبار استفاده از قفسه بندی صنعتی مناسب برای آن انبار می باشد.

انواع مختلفی از قفسه های صنعتی برای بارهای سنگین وجود دارد که ویژگی های آنها پاسخگوی نیازهای مختلف و خاص است. اما چگونه می توان مناسب ترین قفسه صنعتی را انتخاب کرد؟ و چگونه می دانید کدام راه حل لجستیک را در انبار یا مرکز توزیع نصب کنید؟

پاسخ واحد و روشنی وجود ندارد، اما در فرآیند انطباق یا بهینه سازی انبار با قفسه بندی صنعتی باید معیارهای خاصی در نظر گرفته شود. نحوه انتخاب قفسه بندی انبار صنعتی به شرح زیر است:

 

مشخصات محل یا ساختمان انبار

ابعاد انبار یک عامل تعیین کننده در هنگام انتخاب یک سیستم ذخیره سازی یا قفسه بندی انبار است. یعنی ارتفاع انبار و کف انبار بدون شک باید اولین عاملی باشد که در نظر گرفته شود.

به عنوان مثال، برای انباری که بیش از 12 متر ارتفاع دارد، راه حل مناسب ذخیره سازی برای بهینه سازی کامل آن قفسه بندی عمودی و در نتیجه سرمایه گذاری، ممکن است انباری با قفسه بندی باشد که نه تنها بار را تحمل می کند، بلکه محفظه های خارجی را نیز تحمل می کند و به ادغام سیستم های خودکار از نوع جرثقیل استکر، مانند انبارهای قفسه ای.

با این حال، برای یک انبار با سطح افقی کاهش یافته، اولویت ممکن است ذخیره سازی با تراکم بالا برای ذخیره حداکثر تعداد بار واحد به جای دسترسی مستقیم به کالا باشد. در چنین مواردی، سیستم ذخیره سازی مناسب یک راه حل جمع و جور مانند سیستم های درایو در / درایو از طریق قفسه بندی، قفسه بندی پالت راک در جریان (FIFO) یا قفسه پس زدن (LIFO) یا سیستم های شاتل پالت خواهد بود.

قفسه انبار صنعتی

نوع کالا یا محصول ذخیره شده

فرض بر این است که یک سازمان تجاری به طور کامل محصول خود و هر چیزی که به بازاریابی آن مربوط می شود را می شناسد. همه بارها را نمی توان در هر قفسه بندی صنعتی ذخیره کرد. وقتی صحبت از اندازه می شود، بارها می توانند کوچک یا متوسط، بزرگ یا بسیار بزرگ باشند. به عبارت دیگر، اگر بارهای واحد کارتن‌هایی هستند که می‌توانند به صورت دستی توسط یک فرد جابجا شوند، به احتمال زیاد قفسه‌ای که به بهترین وجه با آن بار سازگار است، قفسه‌بندی طولانی یا قفسه‌های جریان کارتن باشد. همچنین امکان نصب سیستم های قفسه پالت قابل تنظیم با سینی های گالوانیزه یا پانل های نئوپان برای نگهداری کارتن های جداگانه وجود دارد. با این حال، اگر بارهای واحد بارهای پالت بزرگ باشد، گزینه های مختلف قفسه بندی پالت صنعتی باید در نظر گرفته شود. بار نیز ممکن است بسیار حجیم یا طولانی باشد. در این حالت، قفسه بندی قفسه ای برای نگهداری این نوع کالاها که ممکن است لوله، تیرآهن و غیره باشد، بسیار مناسب در انبارهای بیرونی است. به طور خلاصه، دانستن نوع بار و مدیریت تجاری آن معیارها و عواملی هستند که باید هنگام پیکربندی یک راه حل ذخیره سازی یا همان قفسه بندی صنعتی در یک مرکز لجستیک را شامل شوند.

جریان کالا و چرخش آن در قفسه ها

معیار دیگری که باید در هنگام طبقه‌بندی کالاها در نظر گرفت، که می‌تواند انتخاب بعدی و نصب قفسه‌بندی صنعتی را تعیین کند، چرخش انبار است، زیرا برخی از سیستم‌های ذخیره‌سازی به دنبال چرخش سریع‌تر از سایرین هستند. به عنوان مثال، محصولات فاسد شدنی یا لوازم جانبی مد دارای چرخش بسیار سریعی هستند، زیرا باید در مدت زمان کوتاهی ارسال شوند تا خراب یا منسوخ نشوند. قفسه پالت زنده FIFO، که دارای شیب است تا کالاها بتوانند در ساختار حرکت کنند، برای کسانی طراحی شده است که به چرخش سریع انبار نیاز دارند و می خواهند تا حد امکان فضای بیشتری را بهینه کنند. همین امر در مورد رانندگی از طریق قفسه بندی فشرده یا سیستم های قفسه بندی شاتل پالت صادق است. همه یک ویژگی متمایز کننده کلیدی دارند: آنها طبق روش مدیریت FIFO کار می کنند، یعنی اولین محصولی که وارد می شود اولین محصولی است که خارج می شود. بنابراین دسترسی فوری به محصولی که باید تخلیه شود وجود دارد. این بدان معنا نیست که چرخش سریع همیشه برای همه شرکت ها ایده آل است یا هدف انبار است. دسترسی مستقیم به کالا یا داشتن قفسه صنعتی با حاشیه بیشتر برای سازگاری در آینده ممکن است گزینه دیگری باشد.

چرخش کالا در قفسه ها

نیازمندی های ویژه در قفسه بندی انبار صنعتی

بسیاری از کالاها را می توان در یک محیط خشک در شرایط محیطی معمولی نگهداری کرد، اما برخی از محصولات به محیطی که در آن نگهداری می شوند نیاز دارند تا شرایط بسیار خاصی را داشته باشند تا خراب نشوند و در نتیجه باعث ضرر و زیان نشوند. به عنوان مثال، اقلام خاصی از بخش مواد غذایی، که به محیط یخچال یا انجماد یا واکسن برای COVID-19 و بسیاری از محصولات دارویی دیگر نیاز دارند.

در انبارهای دارای سردخانه یا اتاق‌های انجماد، یافتن سیستم‌های ذخیره‌سازی که امکان یکنواختی دما و گردش هوای سرد را فراهم می‌کنند بسیار رایج است. این انبارها نیز عموماً دارای راهکارهای ذخیره سازی فشرده و چگالی بالا برای بهره برداری از هر متر مکعب هستند و هزینه انرژی کاملاً بهینه شده است. گزینه های دیگر شامل قفسه بندی موبایل، سیستم های قفسه درایوین و سیستم های قفسه بندی شاتل پالت می باشد. قفسه پالت قابل تنظیم در محیط های یخچالی بیشتر است اما در محیط های انجماد کمتر است.

همچنین ممکن است نیاز به نگهداری محصولات ظریف یا خطرناک باشد. به عنوان مثال، هنگام نصب قفسه های صنعتی در جایی که قرار است مواد شیمیایی ذخیره شوند، آگاهی از سازگاری شیمیایی محصولات به ویژه مهم است. این نشان می دهد که تا چه حد یک ماده شیمیایی می تواند بدون ایجاد خوردگی یا تبادل منفی در ویژگی های آنها با ماده شیمیایی دیگر تماس داشته باشد.

 

منابع انسانی و مکانیکی در قفسه ها

چه در مورد یک انبار جدید صحبت کنیم یا یک طراحی مجدد در نظر گرفته شود، مشخصات حرفه ای افرادی که در انبار کار می کنند و منابع مکانیکی و تکنولوژیکی که در اختیار خواهند داشت باید در نظر گرفته شود: لیفتراک، جرثقیل استکر و غیره. اولاً برای موضوع ساده برنامه ریزی عملیاتی و ثانیاً به دلیل اینکه عواملی هستند که نیاز به سرمایه گذاری خاصی دارند. به عنوان مثال، سرمایه گذاری اولیه در یک انبار معمولی یا یک انبار خودکار (چه برای پالت و چه برای کارتن مانند سیستم مینی بار) که در آن جریان کالا 100٪ به ماشین آلات خودکار بستگی دارد، یکسان نخواهد بود. همچنین لازم است اقدامات و اقدامات ایمنی کارکنان برای نگهداری و جلوگیری از قفسه بندی صنعتی و منابع مکانیکی به منظور جلوگیری از هر گونه حادثه و همچنین افزایش عمر مفید سیستم های ذخیره سازی انجام شود.
منابع انسانی و مکانیکی در قفسه انبار صنعتی
اگر قصد نصب قفسه بندی صنعتی یا طراحی مجدد انبار خود را برای بهینه سازی کامل فضای خود دارید، لطفاً از اینجا با ما تماس بگیرید تا تیم ما مناسب ترین راه حل را به شما توصیه کند.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

سلام!

مشاوره فنی و تخصصی