انواع انبار و 10 مورد از رایج ترین آن ها

انواع انبارها و کاربردهای آن
در ساده ترین تعریف، انبار به ساختمان بزرگی گفته می شود که کالاها و مواد قبل از فروش یا صادرات به طور موقت در آن نگهداری و قفسه بندی می شوند.
انبارها ساختمان های عظیمی هستند که مواد خام یا محصولات تکمیل شده را تا زمانی که برای فروش پراکنده شوند نگهداری می کنند. همه انبارها یکسان ایجاد نمی شوند. اندازه، ویژگی‌ها، فناوری و موقعیت مکانی بسیار متفاوت است و برخی در مکان‌های متنوعی یافت می‌شوند، در حالی که برخی دیگر تنها در یک نقطه هستند.
طیف وسیعی از شرکت‌ها و کسب‌وکارها ممکن است به دسترسی انبارها نیاز داشته باشند. به‌ویژه شرکت‌های بزرگ‌تری که به اندازه کافی رشد کرده‌اند تا به فضای بیشتری برای محصولات خود نیاز داشته باشند. هنگامی که یک شرکت نیاز به یک انبار یا حتی چندین انبار را شناسایی می کند، مجبور می شود انواع مختلف انبارها را بررسی کند تا بهترین را برای کالاها یا محصولات خاص خود انتخاب کند.
بیایید 10 مورد از رایج ترین انواع انبارها، از سردخانه تا انبارهای خصوصی را بررسی کنیم. هر نوع انبار برای نوع متفاوتی از کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین انتخاب بهترین انبار برای نیازهای تجاری شما گام مهمی در حصول اطمینان از اینکه محصول و موجودی مطابق برنامه پیش می رود، است.

1. انبار عمومی

انبار عمومی انباری است متعلق به نهادهای دولتی که در اختیار شرکت های بخش خصوصی قرار دارد. این نوع انبارها را می توان برای استفاده تجاری یا شخصی اجاره داد. انبارهای عمومی گزینه جذابی برای صاحبان مشاغل هستند که ممکن است نیاز به ذخیره موجودی فقط برای مدت کوتاهی داشته باشند زیرا سایر گزینه های انبار ممکن است گران تر باشند. انبارهای عمومی معمولاً توسط مشاغل جدید یا در حال رشد مانند شرکت های تجارت الکترونیک و استارت آپ ها به دلیل مقرون به صرفه بودن در مقایسه با انبار خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند. توجه داشته باشید، انبارهای عمومی معمولاً از نظر ساختار کاملاً بدون استخوان هستند، آنها قابلیت‌های تکنولوژیکی انواع انبارهای دیگر را ندارند.
 • در دسترس عموم قرار گیرد
 • گزینه ای مقرون به صرفه برای مشاغل جدید
 • عالی برای مشاغل فصلی
 • ایده آل برای ذخیره سازی کوتاه مدت

2. انبار خصوصی

یکی دیگر از گزینه های محبوب انبار، یک انبار خصوصی است که اغلب به عنوان انبار اختصاصی شناخته می شود. در حالی که یک انبار عمومی متعلق به یک نهاد دولتی یا شخص ثالث است، انبارهای خصوصی متعلق به یک بخش شرکت است. اگر یک کسب‌وکار علاقه‌مند به یک انبار خصوصی است، باید سرمایه‌گذاری بزرگی را برای ایمن سازی ساختمان، مدیریت تأسیسات و نگهداری و نگهداری عمومی انجام دهد. انبارهای خصوصی یک گزینه محبوب برای عمده فروشان، توزیع کنندگان و تولیدکنندگان است. در حالی که یک انبار خصوصی گزینه گران تری نسبت به انبار عمومی است، آنها به صاحبان مشاغل کنترل کلی بیشتری بر مدیریت موجودی خود ارائه می دهند.
 • افزایش کنترل بر تاسیسات ساختمانی
 • برای شرکت هایی که نیاز به حضور طولانی مدت قابل توجه در یک منطقه خاص دارند عالی است.
 • مکان انحصاری تری برای عملیات تجاری فراهم کنید.

 

3. انبار هوشمند

یک گزینه انبار که به طور فزاینده ای محبوب است، یک انبار هوشمند است. انبار هوشمند، انباری است که در آن فرآیندهای ذخیره سازی و تکمیل با هوش مصنوعی، مانند ربات ها و پهبادهای بدون سرنشین، خودکار می شوند. هوش مصنوعی مسئول بسته بندی، توزین، حمل و نقل و ذخیره مواد خام است و بسیاری از سفارشات دریافتی به صورت خودکار انجام می شوند تا در زمان زودتری انجام شوند. انبارهای هوشمند برای شرکت‌های بزرگ تجارت الکترونیکی مانند آمازون که به دنبال انجام سفارشات و مدیریت موجودی خود به فرآیندی دقیق‌تر و سریع‌تر هستند، گزینه‌ای مناسب بوده است.
 • مدیریت موجودی دقیق تر است.
 • عملکردهای خودکار خطای انسانی را کاهش می دهد و در نیروی کار صرفه جویی می کند.
 • افزایش ایمنی و امنیت در داخل تاسیسات
 • بینشی در مورد کارایی کلی کسب و کار ارائه دهید.

 

4. انبار تعاون

انبار تعاونی، انباری است که متعلق به چندین سازمان یا کسب و کار است. این شرکت ها تمایل به همکاری نزدیک با هم دارند و دسترسی به انبار تعاونی می تواند برای هر دو شرکت صرفه جویی کند. انبارهای تعاونی به ویژه در میان کشاورزان یا شراب سازی ها رایج است، زیرا این مشاغل می توانند به راحتی محصولات خود را در یک فضای مشترک ذخیره کنند. هر دو کسب و کار که از انبار تعاونی استفاده می کنند می توانند هزینه های خود را برای ذخیره موجودی کاهش دهند و تمام سود اعضای تعاونی را در دراز مدت افزایش دهند.
 • برای گروه هایی از مشاغل با انواع موجودی مشابه عالی است.
 • به دلیل سرمایه گذاری های ترکیبی نسبتاً قابل دسترسی است.
 • می تواند در هزینه های کسب و کار با کاهش نرخ اجاره های متعدد صرفه جویی کند.

5. انبار تلفیقی

انبارهای تلفیقی انبارهایی هستند که محموله‌های کوچک را از چندین تامین‌کننده مختلف در یک مکان جغرافیایی جمع‌آوری می‌کنند تا آنها را در یک بار حمل و نقل بزرگ‌تر و در نتیجه اقتصادی‌تر به یک منطقه ترکیب کنند. گروه بندی این محموله های کوچکتر یک ویژگی جذاب برای شرکت هایی است که ممکن است مقدار زیادی موجودی نداشته باشند، مانند شرکت های جدید یا استارت آپ ها. تنها اخطار در این نوع انبار این است که این محموله‌ها باید فقط برای یک منطقه در نظر گرفته شوند، که ممکن است برای شرکت‌هایی که تلاش می‌کنند توسعه دهند محدود باشد.
 • صرفه اقتصادی و صرفه جویی در زمان
 • هزینه حمل و نقل کمتر برای مستاجران انبار
 • به سطوح بالای موجودی نیاز ندارد
 • برای استفاده کم ریسک نیازی به سرمایه گذاری نیست

6. انبار اوراق قرضه

انبار اوراق قرضه نوعی انبار است که کالاهای وارداتی را قبل از تکمیل عوارض گمرکی و پرداخت برای محصولات نگهداری می کند. ترخیص کالا از گمرک می تواند فرآیند گسترده ای باشد و در این بین انبارهای باند شده فضای امنی را برای این کالاها فراهم می کنند. ارگان‌های دولتی به کسب‌وکارها اوراق قرضه اجاره می‌دهند تا اطمینان حاصل کنند که پس از سفارش محصولات، کسب‌وکار از ضرر سودی متحمل نمی‌شود. این ویژگی‌های انبارهای بسته‌بندی می‌تواند برای واردکنندگانی که ممکن است برای اقلامی که معمولاً محدود می‌شوند به ذخیره‌سازی کوتاه‌مدت یا بلندمدت نیاز داشته باشند، جذاب باشد.
 • تا زمانی که اقلام برای تحویل از انبار خارج نشده اند، شرکت ها نیازی به پرداخت عوارض ندارند.
 • تسهیلات معمولاً همه کاره هستند تا تنوع زیادی از محصولات را در خود جای دهند.
 • ایده آل برای شرکت ها یا مشاغلی که با آموزش فرامرزی سر و کار دارند.

 

7. انبار دولتی

یک انبار دولتی متعلق به دولت است که برای استفاده مشاغل دولتی یا خصوصی در دسترس است. انبارهای دولتی اغلب به عنوان گزینه ایده آل تری نسبت به انبارهای عمومی در نظر گرفته می شوند زیرا دارای امنیت بیشتری هستند که ممکن است برای محصولات یا کالاهای خاصی ضروری باشد. در حالی که افزایش امنیت تأسیسات یک گزینه جذاب است، انبارهای دولتی تمایل دارند که شامل یک برنامه کاربردی شدید و کاغذبازی گسترده برای ذخیره محصولات در آن تأسیسات باشند. یکی دیگر از اشکالات انبارهای دولتی در صورت عدم پرداخت اجاره بها توسط یک کسب و کار رخ می دهد، زیرا دولت می تواند به راحتی موجودی انبارها را برای بازیابی اجاره بها در اختیار داشته باشد.
 • افزایش امنیت برای کالاها و محصولات حساس
 • نرخ های مقرون به صرفه و انباری در دسترس

8. انبار سردخانه

انبار سرد انباری است که برای نگهداری محصولات حساس به دما استفاده می شود. انبار سرد ممکن است شامل کل ساختمان یا حتی بخش خاصی از انبار باشد که بتواند این کالاها را در خود جای دهد. انبارهای سردخانه شرایط محیطی را تنظیم می کنند تا مطمئن شوند موجودی کالا ایمن است و قبل از تحویل کالا متحمل ضرر نمی شود. در حالی که انبارهای سردخانه از بیرون مانند هر انبار دیگری به نظر می رسند، اما عملکرد داخلی بسیار متفاوتی دارند تا فضای امنی برای این کالاها فراهم کنند.
 • ایده آل برای شرکت ها یا مشاغلی که موجودی فاسد شدنی را می فروشند
 • برای مشاغلی که به شرایط خاصی برای محصولات کمیاب نیاز دارند، مانند آثار هنری یا گیاهان، جذاب است.
 • معمولا توسط شرکت های داروسازی استفاده می شود.

9. انبار بر حسب تقاضا

با افزایش تجارت آنلاین، انبارداری برحسب تقاضا محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. انبارداری برحسب تقاضا یا ذخیره سازی بر اساس تقاضا، انبارداری است که به مشاغلی ارائه می شود که نیاز به اتصال به شرکت هایی با فضای انبار اضافی دارند. از آنجایی که شرکتی که از انبار استفاده می کند ممکن است به فضای اضافی نیاز نداشته باشد، انبارداری بر اساس تقاضا گزینه جذابی را برای مشاغلی که ممکن است برای نیازهای موقت یا فصلی انبار نیاز به ذخیره سازی داشته باشند، فراهم می کند. مانند انبارهای تعاونی، انبارهای درخواستی برای بازرگانی که مایل به ترکیب نیازهای موجودی خود هستند عالی هستند.
 • برای مشاغلی که با افزایش ناگهانی موجودی سروکار دارند عالی است
 • درخواست برای شرکت های مشابهی که به راحتی می توانند کالاها را در کنار هم ذخیره کنند
 • مقرون به صرفه برای نیازهای انبارداری فصلی یا موقت

 

10. مراکز توزیع

مراکز توزیع بر اساس فرضیه‌ای ساخته شده‌اند که مقادیر زیادی از موجودی را به منظور انتقال آن به خرده‌فروشان و بازرگانان نسبتاً سریع انجام می‌دهند. محصولات در یک مرکز توزیع بسیار بیشتر از یک انبار معمولی حرکت می کنند. مراکز توزیع با مراکز انجام متفاوت هستند، زیرا مراکز انجام به طور معمول توسط شرکت های لجستیکی شخص ثالث به جای کسب و کار یا شرکت ها استفاده می شود. محصولات ذخیره شده در یک مرکز توزیع به سرعت در یک زنجیره تامین جابجا می شوند. مراکز توزیع برای ارتباط بین تامین کنندگان و مشتریان بسیار مهم هستند و صرفاً برای ذخیره موجودی نیستند، بلکه توزیع، انجام سفارش و آماده سازی حمل و نقل هستند.
 • به طور کلی مقرون به صرفه برای استفاده برای شرکت هایی که به عمده فروشان می فروشند
 • طراحی شده برای افزایش کارایی کلی برای مدیریت موجودی
 • پول کمتری برای ذخیره سازی طولانی مدت محصول هدر می رود
 • ویژگی هایی که باید در یک انبار جستجو کنید
اکنون که برخی از انواع مختلف انبارها را بررسی کردیم، زمان آن رسیده است که جزئیات کوچکی را در نظر بگیریم که یک انبار را به مکانی مناسب برای ذخیره‌سازی موجودی تبدیل می‌کند. در حالی که هر انبار ممکن است منحصر به فرد باشد، برخی از آنها به طور گسترده ای با سایرین متفاوت است، بسیاری از ویژگی های یک انبار کارآمد باید قبل از انتخاب یکی شناسایی شوند. برخی از ویژگی‌هایی که کسب‌وکارها باید در یک انبار با مدیریت خوب شناسایی کنند شامل موارد زیر است، اما محدود به آنها نیست:
 • نرم افزار به روز
 • سیستم های مکانیکی به روز شده
 • امنیت مناسب
 • پروتکل های اضطراری و ایمنی به روز
 • تحویل سریع و خدمات مثبت مشتری
 • فضای ذخیره سازی مورد نیاز
 • کنترل های مناسب دما (در صورت نیاز برای ذخیره سازی سرد)
زمانیکه برای اولین بار برای ذخیره سازی اقلام خود نیاز به انبار پیدا می کنید، می توان به راحتی تحت تأثیر انواع مختلف انبارداری قرار گرفت که از بین آنها یکی را انتخاب کرد. به خصوص برای کسب و کارهای جدید یا در حال رشد، انتخاب انباری که به درستی موجودی خاص شما را در خود جای دهد و در عین حال دسترسی به امکاناتی را فراهم کند که از رشد و سود بلندمدت حمایت می کند، بسیار مهم است.
اوژن درک گسترده ای از انواع مختلف انبارها، با دانش کاری قوی از مدیریت موجودی و زنجیره تامین دارد. اوژن با داشتن قیمت رقابتی به دنبال کمک به کسب و کارهاست تا بهترین انبار را برای اهداف و نیازهای خود انتخاب کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، همین امروز با اوژن سیستم جهان تماس بگیرید!
منبع: shipcalm

مقالات مرتبط

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

سلام!

مشاوره فنی و تخصصی