مدیریت انبار و انبارداری (بخش اول)

مدیریت انبار و انبارداری

هنگام مدیریت انبار، وظایف و مسئولیت‌های شما ممکن است از نظارت و ارزیابی کارکنان گرفته تا مواردی مانند حمل و نقل، خرید، دریافت، کنترل موجودی، ذخیره‌سازی و توزیع کالا متغیر باشد. راه اندازی یک انبار کارآمد، ایمن و مولد یک کار چندوجهی است، اما دستورالعمل هایی وجود دارد که می توانید برای اطمینان از انجام یک کار عالی و در عین حال محافظت از کارمندان و کالاهای خود، از آنها پیروی کنید.

اولویت بندی ایمنی انبار در مدیریت انبار

1- انبار را تمیز، مرتب و منظم نگه دارید.

مدیریت انبار و انبارداری

  • راهروها و کف انبار باید عاری از نشت و زباله باشد.
  • پالت ها و جعبه ها را بین راه قرار ندهید.
  • همه گذرگاه‌های عابر پیاده، خطوط خودرو و شیب‌ها را با علامت‌های کف کاملاً قابل مشاهده، علامت‌گذاری کنید.
  • ایمنی کارکنان همیشه باید در اولویت باشد. آنها باید از تمام استانداردهای ایمنی شما آگاه باشند و از آنها پیروی کنند. آنها همچنین باید بدانند که چگونه از تمام تجهیزاتی که برای انتخاب اشیاء استفاده خواهند کرد، مانند لیفتراک، بالابر، نردبان، و غیره، به شیوه ای ایمن استفاده کنند.
  • اطمینان حاصل کنید که کابل ها یا تجهیزات معلق روی گذرگاه های عابر پیاده یا خطوط وسایل نقلیه آویزان نشوند.
  • از فضای دیوار برای اضافه کردن کمدهای ذخیره سازی یا قلاب استفاده کنید.
  • طناب ها را روی زمین با چسب مدیریت کنید یا آنها را با روکش های خرطومی بپوشانید.

2- مطمئن شوید که تمام قسمت ها به درستی روشن شده اند.

مدیریت انبار و انبارداری

نورهای روشن با بیدار نگه داشتن کارکنان شما و آگاهی از محیط اطراف، هوشیاری و ایمنی محل کار و انبار را افزایش می دهد. مطمئن شوید که لامپ ها بلافاصله پس از خاموش شدن تعویض شده اند و هیچ قسمت تاریکی در انبار وجود ندارد.

 

3- کارکنان را در مورد شیوه های عمومی ایمنی انبار آموزش دهید.

مدیریت انبار و انبارداری

یکی از ارکان مهم در مدیریت انبار این است که همه کارکنان انبار باید در آموزش استانداردهای ایمنی انبار شرکت کنند و کتباً تأیید کنند که آموزش کافی دیده اند. بسیاری از صدمات ناشی از جابجایی نادرست مواد است، بنابراین برنامه ایمنی شما باید تمرکز زیادی بر روش های مناسب برای برداشتن، دست گرفتن و حمل اشیاء سنگین داشته باشد. شما همچنین باید بخشی را در مورد ایمنی بارانداز، از جمله محدود کردن ارتفاع پالت‌های انباشته شده و عاری از انسداد ناحیه اسکله، لحاظ کنید.
ممکن است بخواهید یک برنامه ایمنی به طور خاص برای شرکت خود ایجاد کنید. برای توسعه مواد آموزشی با منابع انسانی کار کنید.
آموزش آنلاین را در نظر بگیرید، که ممکن است به شما امکان دهد مطالب آموزشی (ویدئوها و موارد چاپی) را بایگانی کنید تا بتوان آنها را بارها مشاهده کرد.

 

4- اطمینان حاصل کنید کارکنانی که از تجهیزات مکانیکی استفاده می کنند به درستی آموزش دیده اند.

مدیریت انبار و انبارداری

کارمندی که تجهیزات انبار را اداره می کند، لیفتراک ها، لودرهای مکانیکی، استکرهای برقی، بالابرها، لفاف های خطی و غیره

باید در استفاده از آنها به طور کامل آموزش دیده و در صورت لزوم گواهینامه دریافت کند.
اطمینان حاصل کنید که این کارکنان برای شناسایی خطرات، واکنش سریع به آنها، پیروی از پروتکل های ایمنی و مراقبت ویژه در منطقه بارگیری آموزش دیده اند.
اگر برای کار با وسایل نقلیه یا تجهیزات (مانند لیفتراک) به گواهینامه نیاز است، باید تأیید کنید که کارمندان این آموزش را دیده اند.

 

5- مقررات ایمنی را اجرا کنید.

مدیریت انبار و انبارداری

چنین قوانینی در مدیریت انبار برای جلوگیری از صدمات کارکنان طراحی شده اند که می تواند شما را از نیروی کار ماهر محروم کند. قوانین ایمنی را با قرار دادن علائم یادآوری در صورت لزوم و تنبیه کارکنانی که به طور مرتب قوانین ایمنی را نادیده می گیرند، اجرا کنید.
برای افرادی که قوانین را زیر پا می گذارند استثنا قائل نشوید. به کارکنان خود در مورد وسایل حفاظتی مناسب مانند کلاه های سخت، چکمه های فولادی، عینک ایمنی و دستکش های سنگین آموزش دهید. اطمینان حاصل کنید که اپراتورهای لیفتراک یا سایر ماشین آلات به درستی آموزش دیده اند تا در هنگام جابجایی چنین تجهیزاتی در انبار فقط از خطوط تعیین شده استفاده کنند.

6- بررسی های ایمنی را منظم انجام دهید.

مدیریت انبار و انبارداری

مطمئن شوید که همه چیز در مدیریت انبار شما به روز است. برنامه ریزی منظم وسایل نقلیه، ماشین آلات، تجهیزات و اسکله بارگیری و تعمیر و نگهداری به منظور حفظ آنها در شرایط کار مناسب.
گزارش، تعویض یا تعمیر هرگونه ویژگی ایمنی آسیب دیده یا مفقود شده. چراغ ها، سنسورهای معکوس و سیگنال های هشدار باید روی وسایل نقلیه آزمایش شوند.
تجهیزات تعمیر شده را قبل از بازگرداندن آن به طبقه انبار آزمایش کنید تا مطمئن شوید که ایمن هستند.
فوراً به هرگونه خطر ایمنی گزارش شده رسیدگی کنید.

مدیریت کارکنان انبار در مدیریت انبار

با کارمندان خود به وضوح ارتباط برقرار کنید.

با کارمندان خود به وضوح ارتباط برقرار کنید.

برای اجرای موفقیت آمیز عملیات انبار و مدیریت انبار، باید به کارگران خود گوش دهید و به آنها پاسخ دهید. اجرای سیاست درهای باز را برای هر کارمندی که سؤال یا نگرانی دارد در نظر بگیرید. همچنین می توانید به کارگران اجازه دهید نظرات یا پیشنهادات ناشناس خود را از طریق کادر نظرات ارائه دهند. این به شما امکان می دهد تا قبل از اینکه شکایات کارمندان به مشکلات جدی تبدیل شوند، به آنها رسیدگی کنید.

مصاحبه با افراد واجد شرایط

مصاحبه با افراد واجد شرایط
به دنبال کارمندان بالقوه ای باشید که به طور حرفه ای رفتار می کنند و به اندازه کافی برای این موقعیت مهارت دارند. هنگامی که چندین متقاضی برای این موقعیت دارید، بر اساس درخواست ها و مصاحبه های آنها تصمیم استخدام بگیرید. ناظر مناسب را در تصمیم گیری مشارکت دهید. او ممکن است بینش خوبی در انتخاب متقاضی مناسب داشته باشد.

کارمندان جدید را آموزش دهید.

کارمندان جدید را آموزش دهید.

در صورت لزوم کارکنان را اخراج کنید.

رها کردن کارمندان هرگز آسان نیست، اما یک مدیر خوب تشخیص می دهد که چه زمانی انجام این کار ضروری است. نکته مهم این است که مدیر کارمند را به صورت حرفه ای اخراج کند و اخراج او را خودش انجام دهد.
اگر کارمندی دائماً رویه‌های ایمنی را نادیده می‌گیرد، به‌طور منظم دیر سر کار حاضر می‌شود، از سر کار می‌گذرد، در حالت مستی سر کار حاضر می‌شود، وظایف خود را به موقع انجام نمی‌دهد، یا در غیر این صورت به طور منظم در عملیات انبار اختلال ایجاد می‌کند را اخراج کنید.

با قوانین استخدامی همراه باشید.

با قوانین استخدامی همراه باشید.

مقالات مرتبط

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

سلام!

مشاوره فنی و تخصصی