ایمنی انبار در قفسه بندی صنعتی

ایمنی انبار در قفسه بندی صنعتی

ایمنی انبار یکی از دغدغه های هر صاحب کسب و کاری می تواند باشد. انبار مرکز لجستیکی یک شرکت است، مرکزی که در آن جریان‌های ورودی و خروجی ملموس شرکت مدیریت می‌شود. ظرفیت عملیاتی بهینه و در نتیجه سودآوری یک شرکت تا حد زیادی به قفسه بندی انبار بستگی دارد. اجرای سیستم قفسه بندی صنعتی مناسب در انبار برای به حداکثر رساندن بهره وری ضروری است. با این حال، ایمنی نصب و راه اندازی و به ویژه کارگران برای عملکرد صحیح یک انبار اولویت دارد.

اوژن سیستم جهان به عنوان یک شرکت متخصص در طراحی، ساخت، محاسبه و نصب قفسه بندی صنعتی برای انواع بارها، عناصر کلیدی را برای حفظ ایمنی در انبار شناسایی می کند.

اما خطرات اصلی سیستم های قفسه بندی صنعتی در یک انبار چیست؟ و چگونه می توان از آسیب به سیستم های قفسه بندی صنعتی در یک انبار جلوگیری کرد؟ در ادامه به تفصیل به پاسخ این سوالات خواهیم پرداخت.

خطرات ایمنی اصلی در یک انبار چیست؟

خطرات ایمنی اصلی مرتبط با قفسه بندی صنعتی در یک انبار، سقوط بار و حوادث حمل و نقل است. این خطرات ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند. در صورت ریزش بار در گذرگاه ها یا مناطق کار به عنوان خطر قفسه بندی صنعتی به عوامل زیر بر می گردد:

○ مشکلات در طراحی یا نصب قفسه صنعتی.
○ اصلاح مشخصات اصلی قفسه بندی صنعتی.
○ مشکلات بار واحد در طبقه بندی و چیدمان.
○ برخورد یا ضربه با نصب.

علل اصلی تصادفات حمل و نقل که باعث برخورد بین وسایل نقلیه و/یا افرادی که در یک انبار تردد می کنند عبارتند از:
 
○ روشنایی ناکافی در سراسر نصب.
○ عرض نامناسب راهروهای انبار.
○ سرعت بیش از حد یا رانندگی خطرناک توسط اپراتورها.

falling-loads-warehouse

روش های ایجاد ایمنی در انبار و سیستم های قفسه بندی انبار

اگرچه درست است که چیزی به نام ریسک صفر وجود ندارد، اما شرکت ها می توانند اقدامات پیشگیرانه را در سیستم های قفسه بندی انبار خود برای اطمینان از شرایط ایمنی موثر در انبار اجرا کنند. چنین اقداماتی می تواند برای نصب، ماشین آلات، آموزش کارگران یا حفاظت از قطعات قفسه بندی صنعتی اعمال شود.

1. اقدامات پیشگیرانه مربوط به مشخصات و طراحی سیستم ذخیره سازی:

اولاً، صنایع باید با یک تولید کننده/توزیع کننده معتبر کار کنند که از انطباق با مقررات (EN 15512، EN 15620 و غیره) در طراحی و نگهداری سیستم های قفسه بندی صنعتی اطمینان حاصل کند.
 
و همچنین مدارک مناسب در موارد زیر موجود باشد:
 
○ نقشه های نصب.
○ صفحات بار قفسه بندی با عملکرد و ویژگی هایی که حاوی اطلاعات مفید برای استفاده از سیستم ذخیره سازی است.
○ راهنمای استفاده و نگهداری از سیستم ذخیره سازی نصب شده در انبار.
 
warning-load-rack
 

2. اجزای حفاظت پیشگیرانه در سیستم های قفسه بندی صنعتی:

کلیه سیستم های ذخیره سازی دارای لوازم جانبی و قطعاتی هستند که نصب آنها برای اطمینان از ایمنی قفسه بندی و در نتیجه به طور کلی انبار و پرسنلی که در آنجا کار می کنند توصیه می شود. جزئیات این اجزای محافظ قفسه بندی به شرح زیر است:
 
 
محافظ قائم
لوازم جانبی حفاظت غیرفعال روی قفسه که باید حداقل در راهروهای حمل و نقل، تونل ها یا مناطق اعزام، با ارتفاع 400 میلی متر یا بیشتر نصب شود.
این در مناطق راهرو کار یا برای کامیون های هدایت شونده (راهنمای مکانیکی یا سیمی) ضروری نیست.
 
 
سوزن ایمنی
روی هر کانکتور پین های ایمنی (2 تا در هر تیر) وجود دارد. پین های ایمنی عناصر جداگانه ای هستند که روی اتصال دهنده قرار می گیرند که تیر را به قائم متصل می کند و از جابجایی تصادفی تیر جلوگیری می کند.
 
racking-safety-pin
 
نصب پشتی های ایمنی
 
این یک اقدام پیشگیرانه برای قفسه بندی است که می تواند یک یا دوتایی باشد و وظیفه اصلی آن جلوگیری از افتادن پالت از قفسه ها به دلیل هر گونه چیدمان نامناسب است. پشتی های عقب نباید برای موقعیت یابی پالت استفاده شوند. آنها از یک پروفیل فلزی تشکیل شده اند که در بالای 2 بازوی پیچ شده به طرفین پایه ها قرار دارد.
 
 
نصب لوازم جانبی زیر برای سیستم های ذخیره سازی با پالت یا ظروف تک پایه:
 
پانل های مشبک
 
پانل های توری عنصری هستند که به عنوان سطح بار برای تحمل کالاهای پالت ها و بارهای مختلف آنها استفاده می شود. مش مستطیل شکل به میله های نگهدارنده متصل شده است که به ساختار استحکام می بخشد. دستگاه بدون نیاز به تثبیت اضافی روی قفسه صنعتی بر روی تیرها قرار می گیرد.
مش ها را می توان برای قفسه بندی دستی نصب کرد و محلول را با اندازه گیری ها و وزن محصولات مورد نیاز هر مشتری تطبیق داد.
 
 
نوارهای پشتیبانی
 
ما سه نوع میله پشتیبانی برای قفسه بندی خود با عملکردهای مختلف داریم:
 
○ میله پشتیبانی TM55 برای چوب: آنها مخصوصاً برای قرار دادن تخته های چوبی یا تخته نئوپان به ضخامت 22 میلی متر در سطح بالایی طراحی شده اند و چوب با ارتفاع تیر همسطح است.
 
○ میله تکیه گاه T451: میلگردهای نگهدارنده T451 عناصر سازه ای هستند که به صورت عمود بر تیرها ثابت شده اند و امکان قرار دادن پالت ها را بر روی آن ها فراهم می کنند. آنها سطح ایمنی بیشتری را برای جلوگیری از سقوط پالت ها در شرایط خاص فراهم می کنند.
 
○ میله پشتیبانی برجسته TNP84: میله های پشتیبانی برجسته TNP84 “Top Hat” امکان ورود لیفتراک ها را در زیر بار واحد فراهم می کند. آنها در مواردی استفاده می شوند که در آن بارهای بدون پالت یا رانر پایین ذخیره می شوند. آنها راه حل مناسبی برای بارگیری و تخلیه آسان هستند.
 
support-bars-racking
 
هنگامی که بار واحدی که قرار است ذخیره شود ظروف با پایه هایی در انتهای آنها باشد از تکیه گاه های کانتینر استفاده می شود که پشتیبانی می کند. این شامل مجموعه ای از 2 تکیه گاه است که به صورت ضربدری روی تیرها چیده شده اند. نصب توری (فلزی یا نایلونی) در ترازهای ساده با ترانزیت افراد پشت سر اقدامات حفاظتی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در قفسه بندی صنعتی هم در عمق و هم در کناره های سازه استفاده می شود. این یک عنصر ایمنی است که از جابجایی ناخواسته یا سقوط بارهای واحد جلوگیری می کند. بسته به نیاز نصب، آنها می توانند نایلونی یا فلزی باشند. انعطاف پذیری مش از نوع نایلونی باعث می شود پس از هر حادثه ای بتواند حالت اولیه خود را به طور کامل بازیابی کند.
 
racking-protection-mesh
 

3. اقدامات پیشگیرانه مربوط به استفاده از قفسه بندی صنعتی:

در صورتی که شرکت بخواهد در پیکربندی تجهیزات ذخیره سازی تغییراتی ایجاد کند، اقدام اصلی پیشگیری همیشه مشورت با تامین کننده سیستم ذخیره سازی خواهد بود که در صورت محاسبه مجدد قفسه بندی یا تایید شرایط و ضوابط جدید استفاده، دستورالعمل های او همیشه باید رعایت شود.
 
همچنین مهم است که فراموش نکنید قبل از هر تغییری بارهای واحد را از قفسه جدا کنید و در صورت تغییر ارتفاع تیر و یا به روز شدن صفحات بار، مهاربندهای عمودی را تغییر دهید.
 
به ویژه در موارد بازیابی قفسه بندی یا گنجاندن اجزای بازیابی شده از سایر قفسه بندی ها یا تاسیسات مهم است.
 
○ ابعاد بارهای واحد را بررسی کنید. آنها می توانند بر روی فاصله ها برای عملکرد صحیح سیستم ذخیره سازی تأثیر بگذارند.
○ انباشتن، پالت بندی و فیلمبرداری صحیح آنها را بررسی کنید.
○ پالت باید به درستی روی تیرها، تیرهای پالت یا بازوهای نگهدارنده قرار گیرد.
○ طراحی واقعی پالت مرکز و موقعیت صحیح آن را روی بلوک جامد امکان پذیر می کند.
 
pallet-charge-warehouse
 
 
در نهایت اهمیت کارکرد صحیح لیفتراک را به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای ایمنی قفسه بندی صنعتی در انبارها فراموش نکنید:
 
○ بارهای واحد باید با لیفتراک و لوازم جانبی مناسب برای حمل نصب شوند (با سازنده تجهیزات بررسی کنید).
○ آموزش صحیح اپراتورهای لیفتراک با توجه به وظایف روزانه آنها.
 

منبع: https://www.ar-racking.com/

مقالات مرتبط

5/5 - (1 امتیاز)

1 دیدگاه برای “ایمنی انبار در قفسه بندی صنعتی

  1. اشتراک‌ها: نکات ایمنی در انبار | اوژن سیستم جهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button

سلام!

مشاوره فنی و تخصصی